Pamiętasz, była jesień… — rozpoczyna się piosenka. Oczywiście, że pamiętasz, tylko dziś możesz już mieć dość jej chłodu i szarości, bo czekasz na wiosnę, ale w upalne lato być może będziesz tęsknić za orzeźwiającym i soczystym deszczem. To dlatego, że wspomnienia zmieniają się z każdym podmuchem wiatru naszych myśli, nastrojów i innych okoliczności przyrody.
Wspomnienia tworzą naszą tożsamość, budują historię, którą za każdym razem (z drobnymi wyjątkami) opowiadamy inaczej. Bez pamięci autobiograficznej nie bylibyśmy sobą. O tym i innych prawach, zasadach i aspektach jej funkcjonowania można przeczytać w artykule „Wspomnienia — układ otwarty”, który przygotowałam dla kwartalnika „Świat Mózgu”, wyd. 1(02)2015.
W numerze także o komórkach macierzystych i etyce w neurobiologii — rozmowa z prof. Johnem B. Gurdonem, laureatem Nagrody Nobla oraz rozmowa z prof. Jerzym Vetulanim — o tym, czy można wyleczyć depresję. Magazyn dostępny w prenumeracie w wersji papierowej oraz elektronicznej. A tak przedstawia się jego całościowy spis treści. Zapraszam.